Köpek Eğitimi İpuçları: Başta Yürüme ve Zıplamayı Azaltma

 

İnsanlara sıçramak sevimli olsa da, hepimiz çevreından sıçrayan bir köpeğe sahip değildir. Hakkaten de, büyük, güçlü bir köpekle tehlikeli ve zararlı olabilir. Benzer şekilde, bir yürüyüşe çıktıktan sonra sizi her yerinden gezen köpek yavrusu, köpek yavrusu için doğal olabilir, sadece bunu yapmadığınız sürece onları eğitmek, davranışını denetim etmek için zorlaşır ve zorlaşır. Yavru bir erişkin köpeğe büyür.

Bu nedenle – yeni yavru köpeğinizi en başından itibaren nasıl iyi bir şekilde yürüyeceğinizi ve bununla beraber insanlara zıplayamayacağınızı doğru şekilde eğitmeniz önemlidir. Köpeğinize nasıl “doğru” davranacağını öğretin.

Atlamayı caydırmanın basit bir yolu, her yaptıklarında (size yahut başkasına atlamak), pençelerini tekrar yere koymaktır, bu yüzden ayakta durma pozisyonundadırlar ve onlara bolca pozitif övgü verirler. Yavru köpeğe, eğer zıplamazsa, güzel şeylerin gerçekleştiğini ve bunun yerine telaşlandığını öğretmek olan genel düşünce.

Bunu yapmanın en iyi vakitı, normal olarak, yavru köpeğin hala ufak ve kullanımı kolaydır. Yavru köpek sana ya da başka birine atlarsa, yavaşça köpeğin ayaklarını yere koy. Köpek orada durduğunda, onu çok fazla övdüğünden emin ol.

Diğer bir teknik ise, onların peşinde olduklarını elde etmeyeceklerini anlayana kadar dikkat aramalarını (bildiğim şeklinde zor) görmezden gelmektir. Sonra köpek yavrusu sakinleştiğinde – o süre onlara pozitif övgü ve birazcık telaş verirsin. Zemin yaklaşımındaki pençelere benzer şekilde, köpek yavrularına atlamayı bırakana kadar aslabir şeyin iyi olmadığını öğretiyorsunuz. Yapmış olduklarında, ödül olarak güzel bir yaygara koparırlar.

Yavruya iyi bir halde yürümeyi ve çekmemeyi öğretmek, onlara öğretmek için bir başka önemli erken beceridir.

(Açıkçası) iyi bir tasma ve ipucuna ihtiyacınız olacak. Farklı köpek ırklarının burada özel ihtiyaçları olabilir (örneğin köpek tazı boyunlarını desteklemek için belirli bir yaka stiline ihtiyaç duyar). Mahalli evcil hayvan dükkanınızdan en iyi tasma ve köpeğinizin önderliği mevzusunda tavsiyeler almanızı öneririm.

Ayrıca, örneğin, koşum ekipı seçiminda bir ilişkiyi tercih ediyorsanız, köpek yavrusu üzerine koyun ve dışarı çıkmadan önce giymeye alışmak için evin çevreında dolaşmalarına izin verin.

O süre senin yanında güzelce dolaşmak için köpek yavrusu yetiştirmeye başlamanın süreı geldi. Küçük başla. Adım atmak için bahçeye yahut arka bahçeye dalmanızı öneririm. Yavru köpeğe kurşun vermeyin, fakat fazla değil. Çekmeye başladıklarında ve etrafa göz atmak istediklerinde, hızla yönünü değiştirin ve köpek yavrusu yanınıza geri getirmek için ipucunu hafifçe çekin ve sonra onları kurşun üzerinde biraz gevşeklik verin.

Yavru köpek çekmeye başladığında ya da keşfe çıkmak istediğinde tekrarlayın. Buradaki fikir, kontrol altında olmanız ve köpek yavrularının kaprisini istedikleri yere gitmek için izlemeye doğal olarak olmamanızdır. Yavru köpeğin bunu yapmasına izin verirseniz, bunun olmasını teşvik ediyorsunuz ve daha da fenaleşecek.

Sıradan bir düzeltme ile, köpek yavrusu için iyi mi sakince yanınızda yürümeyi öğrettiniz. “Walkies” için dışarıdayken köpekle başa çıkmak için çok daha iyi davrandı ve daha rahat.

Tutarlılık, köpek yavrusu eğitiminde “doğru” davranışı aşılamak için anahtardır. İyi eğitimli, iyi davranışlı bir köpek yavrusu, sahibi ve eğitim becerileriniz olarak size verilen iyi eğitimli, iyi davranışlı erişkin bir köpeğe dönüşecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir